BM03-004 - Blixtmeddelande från Sveriges IT-incidentcentrum - Internet Explorer
Prioritet: Hög
Fyra stycken nya sårbarheter har upptäcksts i Internet Explorer. Den mest alvarliga av dess kan leda till att kod kan exekveras på maskinen som besöker en infekterad hemsida. Microsoft har släppt en säkerhetsuppdatering till Internet Explorer och katogiserar denna uppdatering som "Critical".
Problembeskrivning:
Nr 1. På grund av otillräcklig kontroll av data som tas emot från en webbserver kan minnesområden i urlmon.dll skrivas över och kod exekveras utan användarens vetskap.
Nr 2. Denna säkerhetsbrist gör det möjligt att ladda-upp en godtycklig fil på användarsystet till webbservern.
Nr 3. På grund av otillräcklig kontroll av in-data vid hantering av tredje-parts filformat, kan script exekveras på användars maskin och kod exekveras.
Nr 4. Otillräcklig kontroll av in-data vid anropen till funktionen ModalDialog kan leda till åtkomst till filer som finns på användarsystemet.
Verkan:
Känsliga filer på användarens maskin kan exponeras och kod kan exekveras på användarnas maskiner.
Påverkade versioner:
Microsoft Internet Explorer 5.01
Microsoft Internet Explorer 5.5
Microsoft Internet Explorer 6.0
Mer information:
http://www.microsoft.com/technet/treeview/default.asp?url=/technet/security/bulletin/MS03-015.asp
http://www.kb.cert.org/vuls/id/169753
![[CERT-SE]](http://www.cert.se/headerimages/certlogo.png)
![[MSB]](++resource++go
vcert.theme.images/msbLogo.png)
![[FiRST][TI]](++resource++govcert.theme.images/logos.gif)