Som du ser är vår webbplats inte anpassad för äldre webbläsare. Vi rekommenderar att du uppgraderar till en nyare webbläsare.
Hem Sårbarheter Blixtmeddelanden BM03-009 - Blixtmeddelande från Sveriges IT-incidentcentrum - Cisco IOS

Nyheter

Prenumerera på RSS/Atom
Mer...

BM03-009 - Blixtmeddelande från Sveriges IT-incidentcentrum - Cisco IOS

Blixtmeddelande från Sveriges IT-incidentcentrum - Cisco IOS
 
Routrar och switchar från Cisco som använder sig av operativsystemet IOS innehåller en säkerhetsbrist. Denna brist finns i alla versioner hittills och kan försätta utrustningen i ett icke-fungerande tillstånd.
 
Prioritet: Hög
Sitic id: BM03-009
Datum: 030717
Tid: 09:15
 
 Genom att skicka specialkonstruerade IPv4-paket direkt till nätverksutrustningen kan denna sluta fungera när den tror att ARP tabellen är full. Inga säkerhetsalarm utlöses under attacken och nätverksutrustningen startar inte om sig själv utan detta måste göras manuellt.  
 
 Verkan:
Utrustningen kan försättas i ett icke-fungerande tillstånd där den ej hanterar varken ARP eller paket med routing-protokoll. Ingen trafik kommer att passera genom utrustningen.
 
Påverkade versioner:
Alla versioner av IOS hittills.
 
Mer information:
<http://www.cisco.com/warp/public/707/cisco-sa-20030717-blocked.shtml>
 
Tillgänglig uppdatering:
En "workaround" har släppts av Cisco och återfinns på ovanstående länk.

Uppdaterad 2009-07-07 13:17 | Publicerad 2006-03-06 17:38