BM25-001 Kritisk sårbarhet i Microsoft SharePoint Server On-premises utnyttjas aktivt

Blixtmeddelande Microsoft SharePoint

Microsoft har publicerat information om en kritisk sårbarhet i Microsoft SharePoint Server On-premises, vilken utnyttjas aktivt. Sårbarheten CVE-2025-53770 har av tillverkaren tilldelats en klassning på 9.8 av 10. [1] [2]

I dagsläget finns det ingen uppdatering tillgänglig, Microsoft har dock publicerat förslag på mitigerande åtgärder, och detaljerad information om hur ett utnyttjande kan detekteras samt publicerat IOC:er. [3]

Sårbarheten uppstår på grund av deserialisering av opålitlig data i Microsoft SharePoint On-premises-servrar och kan resultera i att en oautentiserad angripare kan fjärrköra godtycklig kod på den sårbara SharePoint-servern. Sårbarheten ska enligt Microsoft inte påverka SharePoint Online i Microsoft 365.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Påverkade produkter

För en fullständig förteckning av påverkade produkter, se [2].

Rekommendationer

CERT-SE rekommenderar att följa tillverkarens rekommendationer.

Vid upptäckt av aktivt utnyttjande rekommenderar vi följande åtgärder:

  1. Isolera den komprometterade SharePoint-servern. Observera att det inte räcker att blockera åtkomst i brandväggen då angripare redan kan ha etablerat bakdörrar.
  2. Revokera och rotera hemligheter och lösenord för tjänstekonton, certifikat och tokens som är associerade till SharePoint-servern.
  3. Undersök den påverkade servern samt närliggande system efter spår av misstänkt aktivitet eller dataexfiltrering kopplat till intrånget. Genomför forensisk analys av den påverkade SharePoint-server samt övriga potentiellt påverkade system.
  4. Vidta mitigerande åtgärder enligt tillverkarens rekommendationer.

Kontakta CERT-SE

CERT-SE tar gärna emot både teknisk och generell information från drabbade. Mejla till cert@cert.se och märk tydligt upp mejlet med ämnesraden [CVE-2025-53770].

Källor

[1] https://nvd.nist.gov/vuln/detail/CVE-2025-53770

[2] https://msrc.microsoft.com/update-guide/vulnerability/CVE-2025-53770

[3] https://msrc.microsoft.com/blog/2025/07/customer-guidance-for-sharepoint-vulnerability-cve-2025-53770/